Terasy

Terasy od Fonditore a systém, který vyřeší zatékání izolacisrážení vlhkosti a splní nadmíru vaše očekávání.

Každá terasa je jedinečná, specifická a požaduje optimální řešení. Ať už se bavíme o terase nad terénem nebo střešní či jiná - pravidla jsou pořád stejná. Díky léty vyzkoušené praxi, moderním technologiím a zpracování, můžete terasu využít k bezstarostnému odpočinku, grilování nebo slunění, aniž byste byli omezeni zatékáním, promrzáním, vlhkostí a jiným nepříjemnostmi.

K novodobým projektům a výstavbám se terasy používají jako architektonický prvek. Proto se pozastavíme u těchto bodů a krok po kroku vysvětlíme, jak to vlastně všechno funguje.

Fatrafol

Fatrafol je fólie a systém proti zatékání.

  • Podklad - většinou se používá beton, dřevo  nebo železné konstrukce. Podklad musí být řádně očištěn.
  • Separační vrstva - separační vrstvou se rozumí kvalitní geotextilie a správně zvolená gramáž.
  • Kotevní systém - zvolen na základě podkladu a konstrukce. Používají se kotvy s označením 15 kesternichových ciklů.
  • Plechy s PVC - jsou opatřeny hmotou PVC. Kotví se jak plechy, tak kotevní pásy, na které se následně vaří folie.
  • Sváření PVC - je složité ,vyžaduje kvalitní přístup, vysoce výkonnou horkovzdušnou pistoli a ostatní příslušenství.
  • Opracování detailů - není jednoduché a dělá se tak, aby byly vodotěsné a na pohled jedinečné. Zručnost je na místě.
  • Dokončení - provádí zkušený klempíř z ocelových či hliníkových okrasných lišt. Tím už je terasa absolutně vodotěsná. Veškeré sváry se ještě zalijí tekutou zálivkou, která zacelí spáry a plocha je viditelně celistvá.
  • Proč Fatrafol? - začneme tím, jak vaše stávající terasa funguje. Dnes veškeré stavební materiály podléhají teplotním a klimatickým vlivům, je tedy složité volit ten nejlepší a správně ho zpracovat.

Níže naleznete nejpoužívanější materiály a dozvíte se, proč se zrovna těm nejpoužívanějším vyhnout.

Asfaltová lepenka, modifikované pásy: Všobecně platí, že pořizovací cena není tolik náročná, ale tady nastává problém. Je pravda, že dříve se do lepenky přidával mletý asbest, který je zdraví škodlivý. Dnes tomu tak už není. Proč tedy tento materiál nepoužívat? Je to jednoduché - lepenka se v létě rozpálí a vypadá přesně jako asfalt na silnici, roztéká se. Když se pak večer ochladí, tak se lepenka nevrátí do původního tvaru, nýbrž praská, následně zatéká a v zimě se to děje o to více. Potom skrze konstrukce jde vlhkost a voda přímo do domu. V létě je snad lepší chodit ohněm, než po takové terase. Lepenka je zároveň parotěs, takže pokud je terasa nad obytným a vytápěným prostorem, tak je to špatně, začne se rosit a vlhnou stropy, následně pak i celý dům.

Hydrostěrky, dlažba na lepidlo apod.: Opět materiál, který neumí dilatačně pracovat a každá změna teplot způsobí praskání, odlupování, promrzání a zatékání. Voda se dostane do spár a vždy si najde nějakou cestu, následně zamrzne a nabyde hustotu, dlaždice rázem praskne či odpadne. Mrazuvzdorná lepidla a jiné systémy jsou vyzkoušeny snad všemi, kdo vlastní terasu, balkon nebo lodžii a všichni nám jistě dají za pravdu - nefunguje to. Maximální životnost 3­5 let a to většinou při zakrytí před deštěm a sněhem. Pak už se krásně dostává voda do dřev, které následně samozřejmě hnije, nebo do betonu, kde zmrzne a beton praskne, či do kovu, který koroduje.

Nejčastější závady, které trápí většinu majitelů teras, balkonů či lodžií

  • ­Promrzání
  • ­Zatékání
  • ­Rosení­
  • Vlhkost­
  • Plísně